Contact the company:

02143489111

Contact sales:

02143489137

Contact support:

02143489148

02143489149

Company working hours:

Saturday to Wednesday from 9:00 to 17:00

Thursday from 9:00 to 13:00

Address :

No. 7, Unit 1, Sam St.,14 East St., Beyhaghi Blvd., Argentina Square, Tehran

موقع مشکلات لبخند بزنید ، چون ما در کنار شما هستیم .

با ما در شبکه‌های اجتماعی به روز باشید

02143489148

info@sirvansystem.com

شناسایی خودكار

عبارت شناسایی خودكار، به هر گونه تشخیص الگو به وسیله ماشین اطلاق می شود. این تكنولوژی رابطه تنگاتنگی با علوم الكترونیك و كامپیوتر داشته و سابقه پیدایش و تكوین آن به دهه 30 و 40 میلادی باز می گردد که ضرورت توجه و بكارگیری این تكنولوژی اكنون غیر قابل تردید است .

آشنایی با مفهوم شناسایی خودكار

با همگانی شدن كامپیوتر و بكارگیری آن در عرصه حاضر پردازش اطلاعات و استخراج نتایج مورد نیاز با سرعت بسیار بالا انجام می شود. جمع آوری اطلاعات، وارد کردن داده ها به کامپیوتر، پردازش اطلاعات و نمایش نتایج یا دادن گزارشات مراحلی هستند که در یک سیستم اطلاعاتی كامپیوتری طی می شوند. در این زنجیره تنها پردازش اطلاعات و نمایش نتایج با سرعت و دقت زیاد و توسط ماشین انجام می شوند، در حالی كه در مراحل جمع آوری اطلاعات و وارد کردن داده ها به کامپیوتر كه اصلی ترین مراحل هستند، هنوز هم به نیروی انسانی متكی بوده و دقت و سرعت کاربر عاملی تعیین كننده است. در واقع از دیدگاه بهره وری كل سیستم، مراحل جمع آوری اطلاعات و وارد کردن داده ها به کامپیوتر گلوگاه سیستم خواهند بود، چرا كه کاربر هیچ گاه نخواهد توانست همگام با سرعت كامپیوتر، داده ها را جمع آوری و وارد سیستم نماید و درصد بالای خطا در این مرحله عملا درصد خطای موجود در خروجی مجموعه را افزایش می دهد. بنابراین ضرورت جایگزینی ماشین به جای انسان در این مراحل نیز اجتناب ناپذیر است. وظیفه این جایگزینی را تكنولوژی های شناسایی خودكار بر عهده دارند.

شناسایی خودكار با جایگزین كردن تكنولوژی پیشرفته ماشین به جای انسان، عمل تشخیص داده ها، جمع آوری آنها و ورود به كامپیوتر را از اختیار کاربر خارج ساخته و خودعهده دار این وظیفه خطیر می شود. این جایگزینی سبب رفع گلوگاه های سیستم و افزایش شدید بهره وری كل مجموعه خواهد شد.

نوارهای مغناطیس
در این روش از تكنولوژی متداول در ضبط مغناطیسی اطلاعات استفاده می شود. مانند ضبط اطلاعاتی همچون موسیقی، برنامه كامپیوتری و .. بر روی نوار مغناطیسی، اطلاعاتی كه روی نوار ضبط شده، با عبور نوار از مقابل هد مغناطیسی، بازیابی می گردد. از مزایای این روش، عدم حساسیت به گردو خاك و چربی محیط بوده و كاربرد آن بیشتر در كارت های اعتباری، بلیط ها و كارت های شناسایی است .

شناسایی نوری الفبا
در این روش، کد به صورت حروف و اعداد طبق الگوی خاصی بر روی كالا نوشته و یا چاپ می شود. به هنگام شناسایی، دستگاه كد خوان حروف و اعداد را خوانده و اطلاعات را به كامپیوتر وارد می كند. مزیت مهم این روش، قابلیت تشخیص كد به وسیله انسان است، چراكه کد كاملا شبیه اعداد و حروف متداول الفبای انگلیسی است. متداول ترین استاندارهای این روش OCR-a و OCR-B می باشند، كاربرد این تكنولوژی بیشتر بر روی چكها، اسناد بانكی و قبوض مختلف می باشد.

فركانس رادیویی
بهره گیری از امواج رادیویی بعد دیگری از شناسایی خودكار می باشد که اساس این ایده بر ارسال سیگنال به شی و دریافت بازتاب توسط گیرنده استوار است. در روش(RF Radio Frequency)، امواج رادیویی در مسیر عبور شی ارسال می گردد. گیرنده بسیار كوچكی متشكل از یك میكروچیپ و ارسال كننده علائم ( به ابعاد یك قوطی كبریت یا كوچكتر ) كه به شی متصل شده، این علائم را دریافت و سپس کد موجود در حافظه خود را به فرستنده اصلی ارسال می دارد. با دریافت توسط فرستنده اصلی، عمل شناسایی انجام شده است
پوشیده شدن گیرنده توسط رنگ، گردوخاك، سیمان و … نمی تواند از ارسال علائم جلوگیری نماید و به همین دلیل بهترین كاربرد این سیستم ها درمكان های تولیدی به شدت آلوده و یا دارای موانع متعدد است. معمولا خطوط مونتاژ كارخانجات اتومبیل سازی، بیشترین استفاده را از این سیستم می برند و همچنین استفاده مطلوب از سیستم های حمل و نقل خودكار (AGV ) بدون این سیستم مقدور نیست . 

تشخیص صوت
استفاده از سیستم های تشخیص صوت این امكان را می دهد تا ورود اطلاعات به كامپیوتر تنها با بازگویی كلمات توسط کاربر انجام شود، این امكان درمواردی كه مشغولیت كارگرد زیاد است وباید دستهایش آزاد باشند بسیار مفید بوده و بازده كار را بالا می برد. در این روش اصوات تولید شده انسان تبدیل به علائم دیجیتال شده و توسط نرم افزار دستگاه با لغات موجود در بانك اطلاعاتی مقایسه و مفهوم كلام توسط كامپیوتر درك می شود. این سیستم ها معمولا قابلیت درك تا 1000 كلمه ( بسته به نوع و قیمت ) را دارند. مزیت فراوان این روش در حالاتی است كه به هر دو نیروی بینایی و دستی کارگر همزمان نیاز است، از جمله زمان دریافت و ارسال اجناس، كنترل كیفیت، مرتب كردن كالا و غیره …
از محدودیت های این سیستم می توان وابستگی و نیاز مبرم به تنظیم برای فركانس صوتی کاربر، محدودیت كلمات مورد استفاده و در نتیجه نیاز به آموزش کاربر برای بازگویی جملات به روش خاص و در آخر، هزینه نسبتا بالا در مقایسه با دیگر روش های شناسایی خودكار برشمرد.

بینایی مصنوعی
اساس كار این سیستم، تصویر برداری از شی و تطبیق آن با الگوی موجود در حافظه كامپیوتر است. بدین ترتیب كه ابتدا با دوربین از آن تصویر برداری شده و این تصویر به نقاط ریز تجزیه میشود، كه پس از بهبود عیوب، با الگوهای موجود در حافظه مقایسه و تصمیم گیری انجام می شود.
با توجه به عملكرد این سیستم ها، عمدتا كاربرد آنها در كنترل كیفیت قطعات ظریف و ارزشمند (بردهای الكترونیكی ) و یا نظارت در موارد حساس (رادار برج های مراقبت ) می باشد. لازم به ذكر است كه این سیستم ها در رده گرانترین نوع سیستم های شناسایی خودكار هستند. 

كارت های هوشمند
از جدیدترین تكنولوژی های شناسایی خودكار، کارت های هوشمند می باشند. یك كارت هوشمند حاوی یك میكروچیپ است كه بر روی یك كارت پلاستیكی جایگذاری گردیده است. این میكروچیپ قادر به ذخیره یك كد و یا نهایت یك بانك اطلاعاتی ( بر حسب نوع برچسب ) می باشد. ساده ترین و ارزان ترین این كارت ها همان هایی هستند كه به منظور پرداخت اعتباری به كار می روند، . نمونه ای كارت ها هم اكنون در سیستم های تلفن كشورمان استفاده می شود.
هم اكنون در دنیای صنعتی از كارت های هوشمند استفاده وسیعی در زمینه های شناسایی افراد در سیستم های حفاظتی، كنترل تردد، پرداخت وجه در فروشگاه ها و جابجایی اطلاعات به عمل می آید. 

باركد
تكنولوژی باركد از متداول ترین روش های شناسایی خودكار است. هر باركد شامل تعدادی نوارهای موازی رنگی (معمولا سیاه و سفید) با پهنای متفاوت می باشد. این خطوط عمودی توسط دستگاه كدخوان خوانده شده و وارد كامپیوتر می شود. به منظور ایجاد قابلیت خوانده شدن باركدهای مختلف توسط انواع باركد خوان ها، استاندارهایی برای تهیه باركد به وجود آمده است. تفاوت هر یك از استاندارها در قابلیت كد كردن اعداد و حروف و نمادها، طول باركد حاصله، حجم ذخیره ســازی اطلاعات نسبت به پهنای باركد و برخی نكات فنی دیگر می باشد. به منظور خواندن هر استاندارد خاص، باید دستگاه كدخوان قابلیت پشتیبانی آن استاندارد را داشته باشد. 

برتری های سیستم باركد به دیگر سیستم های شناسایی خودكار

  • پایین بودن هزینه های کلی سیستم( نصب، راه اندازی، نگهداری)
  • کم حجم بودن تجهیزات سیستم
  • گستردگی زمینه های کاربرد
  • وجود استانداردهای جهانی پذیرفته شده در سطح کشورها
  • امکان بهره گیری از تجهیزات موجود نرم افزاری و سخت افزاری در محیط کار
بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.