Contact the company:

02143489111

Contact sales:

02143489137

Contact support:

02143489148

02143489149

Company working hours:

Saturday to Wednesday from 9:00 to 17:00

Thursday from 9:00 to 13:00

Address :

No. 7, Unit 1, Sam St.,14 East St., Beyhaghi Blvd., Argentina Square, Tehran

موقع مشکلات لبخند بزنید ، چون ما در کنار شما هستیم .

با ما در شبکه‌های اجتماعی به روز باشید

02143489187

info@sirvansystem.com

بوکد چیست

به نظرمی‌رسد به زودی بارکدهای قدیمی به دست فراموشی سپرده شوند، بارکدها ترکیبی از اعداد و خطوط سیاه و سفیدی هستند که پشت تمام محصولات دیده می شوند محققان امریکایی موسسه‌ی تکنولوژی ماساچوست، سیستم برچسب‌زنی نوینی به نام بوکد را معرفی کرده‌اند که می‌تواند جایگزین بارکد شود که قابلیت نگهداری صدبرابر اطلاعات را دارد.
این محققان یک سیستمی را برای کدهای دیجیتالی توسعه داده اند که 10 برابر کوچکتر از بارکدهای کنونی است، یک دایره با شعاع 3 میلی‌متر است و اطلاعات آن‌ با دوربین‌های موبایل نیز قابل بازخوانی است و می‌تواند برای ذخیره‌ی اطلاعات مربوط به ارزش غذایی مواد خوراکی و یا ابزار بازی‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار گیرند.

بوکد چیست

بوکد، یک دستگاه خوان کدهای دیجیتالی مکانیزه است که در Siggraph 2009، مهمترین نمایشگاه بین المللی بزرگترین دستاوردهای انفورماتیک گرافیکی و فناوری های تعاملی معرفی شد.
بوکد بسیار کوچک بوده و در عین حال محتوی حجم بیشتری از اطلاعات نسبت به بارکدهای قدیمی است. محققانی که بر روی ساخت بوکدها کار می‌کنند معتقدند که کوچک بودن وقابلیت بارخوانی آن‌ها از فواصل دور از زوایای مختلف از جمله مزایای این سیستم جدید است و همچنین قابلیت بازخوانی بوکدها از 4 متری و در شرایط بهینه تا 20 متر باعث می‌شود که این ابزار در کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

توانایی شناسایی هر بوکد در عکس‌هایی است که از یک مجموعه گرفته می‌شود، برای مثال مشتریان در یک فروشگاه می‌توانند با گرفتن یک عکس ساده از یک قفسه اجناس اطلاعات تمام آن‌ها را همزمان مشاهده کنند و یا در یک کتابخانه، دیگر نیازی به جستجو یک قفسه بزرگ نیست و تنها با عکس‌برداری از قفسه می‌توان کتاب مورد نظر را پیدا کرد.

در انیمشین‌ها و تصاویر کامپیوتر معمولاً حرکت سه بعدی اجسام واقعی، نظیر بدن انسان مورد مطالعه قرار می‌گیرد محققان اظهار دارند که قابلیت بازخوانی بوکد از زوایای مختلف می‌تواند در صنعت ساخت بازی‌های کامپیوتری و فیلم‌های انیمشینی مورد استفاده قرار گیرد.
چشم انسان بوکد را همانند یک نقطه نورانی قرمز می بیند این درحالی است که با یک بررسی دقیق تر این کد دیجیتالی به صورت سیستمی دیده می شود که از یک دیود ساطع کننده نور ساخته شده است. بر روی این دیود یک لنز و یک برچسب به قطر کمتر از سه میلیمتر قرار گرفته است. این ابزار می‌تواند ایده‌ی جالبی برای سرویس خیابان گوگل داشته باشد. در حال حاضر تصاویر خیابان‌ها در این سرویس گوگل توسط دوربین‌های 360 درجه‌ای که بر روی ماشین‌هایStreet View نصب شده‌اندگرفته می‌شود.

برای مثال صاحبان مغازه‌ها یا رستوران‌ها می‌توانند با قرار دادن یک بوکد بر روی شیشه لیستی از اجناس یا منوی غذاهای خود را به راحتی به کاربران عرضه کنند.
در بوکد، رمزگشایی اطلاعات با استفاده از یک دوربین با فوکوس نامحدود میسر می شود. این دوربین بر روی نقاط نورانی این دیود فوکوس می کند و تصویر دقیق اولیه ای از برچسب را ارائه می کند. سپس نرم افزاری که توانایی عرضه اطلاعات نهایی را به کاربر دارد این تصویر اولیه را دوباره پردازش می کند.

براساس گزارش اگزماینر، این سیستم نسبت به بارکدهای کلاسیک از مزایای بالاتری برخوردار است.

اولین مزیت، کاهش ابعاد بارکد است به طوری که پهنای کد دیجیتالی از 30 میلیمتر به 3 میلیمتر رسیده است. همچنین امکان ذخیره کردن مقدار بیشتری از اطلاعات در هر برچسب از دیگر مزایای بوکد است.
به علاوه نسبت به بارکدهای فعلی امکان خواندن بوکد از فواصل دورتر امکان پذیرتر است به طوری که اطلاعات روی بوکد حتی از فاصله چهار متر نیز قابل خواندن هستند.
از دیگر مزایای این سیستم جدید، دوربینی است که این کدها را می خواند. در حقیقت دوربین های عادی تلفن های همراه نیز قادرند این کدها را بخوانند.

در حال حاضر هزینه‌ی ساخت هر بوکد چندین دلار است چرا که نیاز به یک لنز و LED مجزا برای هر تگ است البته محققان معتقدند که با تحول‌هایی که در زمینه‌ی این فن‌آوری حاصل می‌شود می‌توان هزینه‌ی ساخت و استفاده ازآن را در آینده کاهش داد. 

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.